Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Struktura

 

O nas - Struktura

 

KANDYDAT

Kandydat to chłopiec, który przez rok ma przygotować się do służby przy Ołtarzu, a zarazem sprawdzić swoją wytrwałość w byciu ministrantem. Chodzi ubrany w komeżce i sutance bez kołnierza.

 

MINISTRANT

Ministrant (łac. ministro, -are; -avi; -atum - służyć, posługiwać, pomagać) -osoba posługująca przy celebracji Mszy św. oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby, oraz nabożeństw). Ministranci są wiernymi świeckimi. Po okresie próbnym są uroczyście przyjmowani do grona Służby Liturgicznej poprzez błogosławieństwo do tej funkcji.

 

LEKTOR

Lektor - ministrant powołany do funkcji czytania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. W Kościele Katolickim odczytuje lekcje z Pisma św. (nie zaś Ewangelię); może też zapowiadać wezwania modlitwy powszechnej, a także wykonać psalm responsoryjny. Strojem liturgicznym lektora jest alba (gdy jej krój tego wymaga, przepasana na biodrach cingulum - sznurem).

 

KANTOR

Kantor, a poprawnie Psałterzysta - ministrant, śpiewająca psalmy podczas Mszy świętej. Psałterzysta jest często mylony z kantorem.

 

ANIMATOR

Animator (od "anima" - dusza) to starszy ministrant, który jest pośrednikiem pomiędzy księdzem, a ministrantami. Jego zadaniem jest sprawowanie opieki nad powierzonymi mu ministrantami, dbanie o ich formację duchową, poprawność wykonywania funkcji liturgicznych (w szczególności dotyczy to wyznaczonego animatora liturgicznego). Jego posługa wymaga nienagannego zachowania, dawania odpowiedniego przykładu młodszym ministrantom oraz troski o osobisty rozwój duchowy. Animator winien tworzyć z innymi animatorami swojej Wspólnoty Ministranckiej zgraną grupę, współdziałającą zawsze z Opiekunem, dla dobra nie tylko grupy ministranckiej, ale i całej parafii.

Służba animatora nie musi ograniczać się wyłącznie do posługi przy Ołtarzu. Zalecane są również inne formy służby bądź indywidualnego rozwoju (uczestnictwo w kursach, wolontariatach, zajęciach integracyjnych itp.).

Głównymi zadaniami animatorów są:

dbanie o osobistą oraz wspólnotową formację duchową przede wszystkim poprzez:

-regularną modlitwę;

-częste uczestnictwo we Mszy Świętej;

-regularne przystępowanie do Sakramentu Spowiedzi;

-lekturę Pisma Świętego;

a także przez:

- częste uczestnictwo w nabożeństwach, w dekanalnych bądź diecezjalnych dniach skupienia, w rekolekcjach i pielgrzymkach organizowanych przez Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej lub Parafialną Wspólnotę Ministrantów;

-rozbudzanie w innych gorliwości do prawdziwej służby Bogu;

-pomoc w prowadzeniu spotkań formacyjnych;

-wyznaczanie funkcji liturgicznych;

-szeroko rozumiana pomoc młodszym ministrantom.

Animator to osoba, która ukończyła kurs animatorski, a także uczestniczyła w ustanowieniu animatorów

 

HELIX_NO_MODULE_OFFCANVAS

Free Joomla! template by L.THEME